Barracuda Swim Team Finishes as Division 3 Champs at State Swim Meet

We have BIG news from the State Swim Meet in Marshalltown this past weekend. The Bedell Family YMCA Barracudas are the Division 3 Champions!
 
Both the boys and girls teams swam amazingly, highlighted by two individuals taking home first place finishes; Nick Phomsouvanh, 1st place, (13-14) 100 Breaststroke and Maya Miller, 1st place, (11-12) 50 Freestyle. There were also a number of other top 3 performances by individuals on both teams.
 
Boys- Saturday, March 3rd, 2018
11-12  200 Freestyle: Aiden Holdorf 12th 2:33.42
9-10  200 Medley Relay: Ray Kaiser (BA), Oliver Miller (BR), Griffin Kasperbauer (FL), Kaleb Johnson (FR) 12th 2:39.86
9-10  50 Freestyle: Griffin Kasperbauer 7th 30.65
                               Kaleb Johnson 14th 14th 32.30
                               Ray Kaiser 21st 33.21
13-14 50 Freestyle: Nick Phomsouvanh 4th 23.99
 9-10 50 Backstroke: Griffin Kasperbauer 5th 34.79
                                  Ray Kaiser 17th 40.33
13-14 200 Breaststroke: Nick Phomsouvanh 4th 2:29.49
9-10 100 Freestyle: Kaleb Johnson 8th 1:10.01
9-10 100 Backstroke: Griffin Kasperbauer 4th 1:16.13
                                   Ray Kaiser 18th 1:26.83
9-10 200 Freestyle: Kaleb Johnson 7th 2:34.62
13-14 100 Breaststroke: Nick Phomsouvanh 1st 1:05.47
9-10 Freestyle Relay: Oliver Miller, Ray Kaiser, Griffin Kasperbauer, Kaleb Johnson 5th 2:12.65
 
Girls- Sunday, March 4th, 2018
11-12 50 Butterfly: Kazhmyr Menough 12th 32.85
11-12 200 Freestyle: Callie Taylor 14th 2:26.49
13-14 200 Medley Relay: Emily Quanbeck (BA), Haley Harms (BR), Lexi Duffy (FL), Mya Miller (FR) 8th 2:02.88
11-12 50 Freestyle: Mya Miller 1st 25.86
                                Emily Quanbeck  19th 29.63
                                Callie Taylor 21st 29.68
13-14 50 Freestyle: Lexi Duffy 10th 27.15
8 & Under 100 Individual Medley: Ella Kasperbauer 2nd 1:34.78
11-12 50 Backststroke: Emily Quanbeck 20th 34.86
8 & Under 50 Breaststroke: Ella Kasperbauer 2nd 45.73
11-12 50 Breaststroke: Erikka Duhn 4th 36.24
12-21 200 Breaststroke: Haley Harms 3rd 2:38.93
                                         Audrey Farrar  13th 2:44.91
11-12 100 Freestyle: Mya Miller 2nd 57.50
11-12 100 Backstroke: Emily Quanbeck 17th 1:14.43
8 & Under 25 Breaststroke: Ella Kasperbauer 2nd 21.31
11-12 100 Breaststroke: Audrey Farrar 3rd 1:16.97
                                         Erikka Duhn 7th 1:22.63
13-14 100 Breaststroke: Haley Harms 2nd 1:12.73
8 & Under 100 Freestyle Relay: Anna Quanbeck, Kaela Weston, Ella Kasperbauer, Karsyn Toliver 14th 1:23.57
11-12 200 Freestyle Relay: Brooklyn Ferguson, Erikka Duhn. Audrey Farrar, Emily Quanbeck 11th 2:02.18
13-14 200 Freestyle Relay: Lexi Duffy, Callie Taylor, Haley Harms, Mya Miller 6th 1:49.93